header-base

پرینت

شرايط عضويت و مقررات

     بر اساس ماده 42 فصل پنجم اساسنامه خانه مطبوعات خراسان رضوی کلیه شاغلان مطبوعات، پايگاه هاي خبري و نمايندگي ها و سرپرستي هاي روزنامه هاي سراسري و خبرگزاری های دارای مجوز که در بخش تحریریه و در قالب شغل اصلی و مستمر فعالیت می‌کنند (اعم از خبرنگار، دبیر گروه، معاون دبیر گروه، معاون سردبیر، سردبیر، گرافیست، عکاس، مدیر مسئول و صاحب امتیاز) که دارای شرایط زیر باشند می‌توانند به عضویت خانه یا هیأت مدیره درآیند: 
1– داشتن تابعيت جمهوری اسلامی ايران      
2– تدين به يكي از اديان به رسميت شناخته شده در قانون اساسی    
3– پايبندي به قانون اساسي به ويژه اصول بنيادين آن    
4– عدم اشتهار به فساد اخلاقي     
5– داشتن حداقل مدرك دیپلم     
6– اقامت داشتن در حوزه فعاليت خانه مطبوعات
7– برخورداري از حداقل یک سال سابقه اشتغال اصلی و مستمر بيمه اي (منتهی به هر مجمع عمومی) در يكي از نشريات چاپي یا الکترونیک و يا نمایندگی روزنامه های سراسری و خبرگزاري ها به عنوان روزنامه نگار (برای اولین مجمع عمومی سابقه 3 ماهه کفایت می کند)    
8– نداشتن محكوميت كيفري موثر (محروميت از حقوق اجتماعي) 
9– قبول و تعهد اجراي مقررات اين اساسنامه و مصوبات قانوني خانه مطبوعات     
10- امضای میثاق نامه اخلاق حرفه ای
11- واریز حق عضویت (برای سال 94 مبلغ 200 هزار ریال) از طریق درگاه پرداخت اینترنتی بانک ملت متصل به سایت 
تبصره 1- روزنامه نگاران فعال در رسانه های منطقه اي يا سراسري، مشروط به آن كه دفتر مركزي رسانه آنها در استان واقع باشد مي توانند به عضويت خانه مطبوعات آن استان درآيند (نشاني دفتر مركزي، همان است كه در سايت اداره كل مطبوعات و خبرگزاري هاي داخلي و شناسنامه ثابت رسانه مطابق ماده 18 قانون مطبوعات آمده است.)
تبصره 2- در صورتی که هر عضو در طول مدت عضویت خود حداقل یکی از شرایط بالا را فاقد شود یا مشخص شود از ابتدا فاقد آن بوده است، عضویت وی تا رفع آن لغو می شود. چنانچه فرد،عضو هیأت مدیره یا بازرس باشد مسئولیت وی نیز منتفی می شود. 
     تبصره 3- تبصره 3 - در مورد بند 7 و برای كساني كه بيمه آنان توسط دستگاه های دولتی یا صندوق های بازنشستگی پرداخت مي شود، معرفی نامه رسانه به همراه مدارک مربوط به بیمه و تأیید اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کفایت می کند. سقف این تعداد برای رسانه ها بر این اساس خواهد بود: روزنامه ها،5 نفر -  دفاتر سرپرستی روزنامه ها و خبرگزاری ها، 3 نفر  -  هفته نامه ها و سایت های خبری،3 نفر  -  سایر نشریات، یک نفر
 * اعضای افتخاری
خبرنگاران حق التحریر و عکاسان حق التصویر با تایید اشتغال به کار در رسانه مربوطه و نیز خبرنگاران پیشکسوت (بازنشسته) می توانند به عنوان عضو افتخاری خانه مطبوعات استان از طریق سایت ثبت نام کنند. متقاضیان دقت داشته باشند که در بدو ثبت نام گزینه "افتخاری" را انتخاب کنند.
درباره پایگاه های خبری، فقط مدیران مسئول، سردبیران و خبرنگاران پایگاه های خبری دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجاز به ثبت نام هستند.
تبصره 1:اعضای افتخاری از تسهیلات و خدمات خانه مطبوعات می توانند بهره مند شوند اما امکان نامزدی در انتخابات یا رای دادن به هیئت مدیره را ندارند.
تبصره2- بر اساس مصوبه هیئت مدیره،چون فعالیت خبرنگاران حق التحریر در قالب "کانون خبرنگاران آزاد" و خبرنگاران بازنشسته در قالب "کانون پیشکسوتان" سازماندهی می شود حق مشارکت آن 300 هزار ریال است که پس از ثبت نام در سایت باید با مراجعه به پروفایل خود از طریق درگاه اینترنتی بانک ملت متصل به سایت آن را پرداخت کنند.
     مبلغ حق عضویت 300 هزار ریال و از طریق درگاه اینترنتی بانک ملت قابل پرداخت است.
                                         
                                                                میثاق نامه روزنامه نگاران جمهوری اسلامی ایران
1ـ روزنامه نگار به واقعیت های عینی توجه می کند و اخبار صحیح و دقیق و تفسیرهای منطقی و منصفانه را در اختیار خوانندگان می گذارد.
2ـ روزنامه نگاری یک خدمت اجتماعی است، نه یک فعالیت بازرگانی و روزنامه نگار همواره بر اساس وجدان اخلاق عمل می کند.
3- روزنامه نگار اخباری را منتشر می کند که منبع آنها مشخص باشد.
4- سرقت ادبی، مخدوش ساختن متن ها و سندها و حذف اطلاعات اساسی رویدادها در روزنامه نگاری مطرود است.
5- روزنامه نگار از پذیرش هرگونه پاداش مادی برای پیش برد مقاصد خصوصی مغایر با مصالح عمومی، خودداری می کند.
6- روزنامه نگار از قبول هرگونه فشار و تهدید برای انتشار مطالب و یا تغییر محتویات آنها، خودداری کرده و از خط مشی عمومی رسانه و اصول شرافت حرفه ای خویش تبعیت می کند.
7ـ روزنامه نگار با احترام به استقلال و حاکمیت ملی، نظم و امنیت عمومی و مصالح همگانی از اصول شرافت حرفه ای خویشتن تبعیت می کند.
8ـ روزنامه نگار به اصول دینی و معتقدات مذهبی، آداب و سنن قومی و ملی، اخلاق حسنه و عفت عمومی احترام می گذارد و از گرایش به تبعیض خصومت آمیز در این زمینه ها و همچنین تشویق و تحریک به جنگ تجاوزکارانه نسبت به کشورهای دیگر خودداری می کند.
9ـ روزنامه نگار برای پاسداشت ارزش های الهی و انسانی از جمله عدالت طلبی، آزادیخواهی، صلح و امنیت بشر، استقلال و پیشرفت فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی ملتها و فرهنگ ها، احترام خاص قائل است.
10ـ کوشش در راه همزیستی مسالمت آمیز ملت ها، مقابله با گسترش وسایل و ادوات کشتار جمعی، جلوگیری از آلودگی محیط زیست و مبارزه علیه سلطه فرهنگی از رسالت های مهم روزنامه نگاری است.
11ـ احترام به حیثیت شخصی و حریم خصوصی افراد، خودداری از توهین، تهمت و افتراء نسبت به اشخاص و تلاش در حفظ سلامت و آرامش روانی جامعه از وظایف روزنامه نگاران محسوب می شود.
12- روزنامه نگار موظف است ضمن دفاع از آزادی خبر و تفسیر و انتقاد، اسرار حرفه ای خود را حفظ کند و از افشای اطلاعات و اخباری که به صورت محرمانه به دست می آورد به جز مواردی که با حکم دادگاه مشخص می شود، خودداری کند.