header-base

پرینت

تقدیر از حمایت اهالی رسانه، گلایه از بی مهری مسئولان

در مجمع عمومی خانه مطبوعات خراسان رضوی مطرح شد

تقدیر از حمایت اهالی رسانه، گلایه از بی مهری مسئولان

انتخابات دوره جدید هیئت مدیره خانه مطبوعات استان اواخر هفته گذشته برگزار شد و اعضای خانه مطبوعات استان همراه با سایر خانه های مطبوعات کشور، برای اولین بار اعضای هیئت مدیره جدید خود را با آرای الکترونیک انتخاب کردند.

به گزارش خراسان رضوی، در این انتخابات که دهم خرداد و با حضور 88 درصدی اعضا برگزار شد، «سیدجلال فیاضی» و «علی پاکباز خسروشاهی» به نمایندگی از مدیران مسئول، «مجتبی نوریان»، «غلامرضا بنی اسدی»، «ضحی زردکانلو» و «محمد جواد رنجبر»  به نمایندگی از خبرنگاران و «حسینعلی آریانی» به نمایندگی از سرپرستان روزنامه ها به عنوان اعضای اصلی هیئت مدیره خانه مطبوعات و «محمدجمال رستم زاده خراسانی» و  «محمدعلی رضایی» به عنوان دو بازرس جدید انتخاب شدند.

تمجید از همراهی معاونت مطبوعاتی اداره کل ارشاد

پس از برگزاری این انتخابات، پنجشنبه گذشته نیز مجمع عمومی عادی خانه مطبوعات استان در هتل «فرهنگ و هنر» مشهد برگزار شد تا با ارائه گزارش کار هیئت مدیره سابق و معرفی رسمی هیئت مدیره جدید، فعالیت اعضای این دوره به طور رسمی آغاز شود.

در این جلسه «سیدجلال فیاضی» عضو هیئت مدیره خانه مطبوعات با اشاره به برگزاری اولین دوره انتخابات الکترونیکی خانه مطبوعات کشور، اظهار کرد: پیشگامی خراسان رضوی در انتخابات الکترونیک و مشارکت بالا، نماد پیشگامی خانه مطبوعات استان است و این اقدام باید به صورت فرهنگی به دیگر استان ها نیز تسری یابد.

وی با تمجید از همراهی معاونت مطبوعاتی اداره کل ارشاد اسلامی خراسان رضوی با خانه مطبوعات و تلاش های اعضای دوره گذشته هیئت مدیره این خانه، عنوان کرد: در دوره های گذشته نیز تلاش های در خور توجهی صورت گرفت اما به دلیل تغییر اساسنامه خانه مطبوعات و اعضای این خانه، خانه مطبوعات استان دو سال دوران خاموشی را گذرانده بود.

صیانت از جایگاه خانه مطبوعات کاملا محسوس بود

«یوسف امینی» معاون مطبوعاتی اداره کل ارشاد نیز ضمن تقدیر از هیئت مدیره سابق و تبریک به اعضای جدید، اظهار کرد: به سهم خودمان آماده همکاری، همفکری و تبادل نظر برای رسیدن به اهداف خانه مطبوعات استان هستیم.

وی ادامه داد: در دوره ای که پشت سر گذاشتیم، در خانه مطبوعات استان اقدامات بسیار خوبی صورت گرفت و وظایف به بهترین نحو ممکن انجام شد، به گونه ای که شاهد برگزاری جلسات منظم و پیگیری های مداوم امور بودیم.

امینی تصریح کرد: حفظ هویت صنفی خانه مطبوعات و استقلال کامل آن، تلاشی درخور و شایسته در دوره یاد شده است، به گونه ای که استقلال خانه مطبوعات استان در عمل اثبات شد و صیانت از جایگاه این خانه نیز کاملا محسوس بود.

امینی از توجه به ارتقای سواد رسانه ای خبرنگاران به عنوان یکی دیگر از تلاش های موفق در دوره اخیر یاد و اظهار کرد: شکل برگزاری جشن خانه مطبوعات نیز از رسمیت گذشته خارج شد و حضور خانواده اعضای خانه مطبوعات در این مراسم ها پررنگ تر شد، ضمن اینکه برگزاری جشن خانه مطبوعات که از آرزوهای اداره کل ارشاد استان بود نیز در همین دوره محقق شد.

«علی هاشمی» نایب رئیس هیئت مدیره سابق خانه مطبوعات نیز گفت: امیدواریم در دوره جدید شاهد همدلی بیشتر در هیئت مدیره خانه مطبوعات باشیم. وی افزود: در دوره ای که گذشت برای احیای خانه مطبوعات تلاش های بسیاری شد که این اقدامات شایسته تقدیر است.

اعتماد؛ مهم ترین سرمایه خانه مطبوعات

«محمد سعید احدیان» رئیس هیئت مدیره خانه مطبوعات استان نیز در ادامه مراسم ارزشمندترین دستاورد خانه مطبوعات را در دوره فعلی به ارج و قرب رسیدن خانه مطبوعات و حفظ استقلال عنوان کرد و گفت: امروزه از این خانه در میان مسئولان استان که کمترین حمایت را از خانه مطبوعات کردند به عنوان نهادی مستقل و بدون وابستگی یاد می شود.

وی با تقدیر از اعتماد اعضای خانه مطبوعات به هیئت مدیره این خانه، گفت: مهم ترین سرمایه خانه مطبوعات، اعتماد اعضا به هیئت مدیره بود و این اعتمادی بود که با سختی و تلاش به دست آمد و قطعا مهم ترین سرمایه هیئت مدیره دوره بعد برای پیشبرد امور خواهد بود.

وی تصریح کرد: از همه اعضای خانه مطبوعات می خواهم حمایت خود از اعضای جدید هیئت مدیره جدید را به شکل حمایت زبانی و عملی، شرکت در برنامه ها و حمایت رسانه ای نشان بدهند. ضمن اینکه امیدوارم با حمایت روزنامه های خراسان، قدس و شهرآرا، بتوانیم حمایت های جدی تری از خانه مطبوعات داشته باشیم.

حتی نامی از خانه مطبوعات باقی نمانده بود

مدیر مسئول روزنامه خراسان همچنین با اشاره به فعالیت های انجام شده طی دو سال گذشته اظهار کرد: در شرایطی که از خانه مطبوعات حتی نامی هم باقی نمانده بود، مهم ترین هدف ما بازگرداندن این خانه به جایگاه خود در میان اهالی رسانه، مسئولان و دیگر نهادها بود.

وی با اشاره به اینکه رسیدن به نگاه صنفی و نه سیاسی اولین اقدام برای اصلاح برخی رویه های سابق بود، گفت: به یقین ساحت افراد و شخصیت ها متفاوت است و تلاش شد با توجه به این اصل، فراتر از رویکرد های فردی و رسانه ای، اهداف و برنامه های خانه مطبوعات استان را نیز پیگیری کنیم تا موفق باشیم و بلایی که در دوره های گذشته بر سر برخی تشکل های صنفی مطبوعاتی وارد شد، سر خانه مطبوعات نیاید.

رئیس سابق هیئت مدیره خانه مطبوعات استان تصریح کرد: رویکردمان این بود که نگاهی فراگیر به حوزه رسانه های استان داشته باشیم به گونه ای که خانه مطبوعات برای همه اهالی رسانه باشد و همانند گذشته فقط مربوط به یک رسانه نباشد. حتی فقط متعلق  به روزنامه های سراسری نباشد، بلکه همه از خبرگزاری ها گرفته تا فعالان این حوزه در شهرستان ها هم سهمی فعال در این خانه داشته باشند.

وی با انتقاد از عدم امکان ورود خبرنگاران حق التحریر به هیئت مدیره خانه مطبوعات گفت: متأسفانه قانون های غلطی در این حوزه وجود دارد، هر چند که ما معتقدیم نباید به خبرنگاران حق التحریر به عنوان بچه ناتنی نگاه شود بلکه باید همه خبرنگاران در زیر این چتر بزرگ باشند.

وی سپس به سومین رویکرد خانه مطبوعات که دانستن نگاهی جامع  به فعالیت ها بود اشاره کرد و گفت: تلاش کردیم در این دوره نیز از ایجاد هویت و شخصیتی در تراز اهالی مطبوعات استان، برای همه حوزه های مورد نیاز از بحث های آموزشی تا تفریحی و فوق العاده  را  در برنامه داشته باشیم.

قید و شرط وزارت ارشاد برای عضویت خبرنگاران

وی افزود: متاسفانه هنوز به آن چه در حوزه ایجاد زمینه حضور خبرنگاران خبرگزاری ها به عنوان اعضای اصلی خانه مطبوعات به آن چه می خواستیم نرسیده ایم که البته بخش عمده این موفق نشدن به دلیل این است که بر اساس ضوابط وزارت ارشاد، عضویت در خانه مطبوعات فقط با قید داشتن سابقه بیمه امکان پذیر است در حالی که بسیاری از فعالان در خبرگزاری ها از چنین امکانی برخوردار نیستند.

احدیان افزود: با وجود این با توجه به نگاهی که داشتیم، از ابتدای شروع به کار دوره کاری، مقرر کردیم که یک نماینده از خبرگزاری های استان نیز در جلسات هیئت مدیره خانه مطبوعات حضور داشته باشد.

مسئولان از حمایت دریغ کردند

احدیان همچنین با تقدیر از حمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی از خانه مطبوعات استان و انتقاد از دیگر نهادها و مسئولان استانی که کمترین حمایت را هم از خانه مطبوعات نداشتند، گفت: حداقل هایی که در دوره گذشته خانه مطبوعات بود در این دوره هم از ما دریغ شد، هرچند که می دانیم این اقدام عمدی نبود اما شاید به دلیل باور نداشتن به جایگاه رسانه  و خانه مطبوعات اتفاق افتاد. احدیان حضور نداشتن استاندار خراسان رضوی در هیچ یک از جلسات خانه مطبوعات استان را هم نشانه ای از حمایت نکردن و توجه مسئولان به این نهاد صنفی رسانه ای استان عنوان کرد.

وی افزود: با وجود این در این مقطع جایگاه خانه مطبوعات استان را تثبیت کرده و دستمان را پیش کسی دراز نکردیم تا خانه مطبوعات به این جایگاه رسید و حالا با سربلندی می توانیم سراغ مسئولان استانی برویم و از جایگاه فعلی خانه مطبوعات با آن ها گفت و گو کنیم.

وی اظهار کرد: در برخی حوزه ها تلاش هایی صورت گرفت که به نتیجه نرسید، به عنوان مثال علاقمند بودیم «ممر درآمد» ثابتی برای خانه مطبوعات ایجاد کنیم  و مهم ترین تلاش صورت گرفته در این حوزه نیز بحث آگهی های دولتی بود که علی رغم زمان زیاد به دلایلی که خارج از بحث الان است به نتیجه نرسید.

احدیان خطاب به هیئت مدیره جدید ضمن تبریک و آرزوی  موفقیت اظهار کرد: پیشنهاد می کنم همین سیاست های اجرا شده را حفظ کنید، ضمن اینکه آغازگر اقدامات و برنامه های باقی مانده نیز باشید  و مطمئن باشید روزنامه خراسان هم درحد مقدوراتش از شما حمایت خواهد کرد.

در این مراسم همچنین «مجتبی نوریان» مدیر سابق خانه مطبوعات خراسان گزارشی از عملکرد دوره اخیر به اعضا ارائه کرد.

نوریان همچنین با اشاره به اقدامات دوره گذشته هیئت مدیره و پیگیری های انجام شده برای احیای جایگاه خانه مطبوعات استان گفت: خوشبختانه در حال حاضر خانه مطبوعات استان در سطح ملی و در نگاه مسئولان وزارت ارشاد جایگاه واقعی خود را پیدا کرده است تا جایی که استان های دیگر نیز از خراسان رضوی به عنوان استانی پرکار و البته صاحب ایده و اندیشه یاد می کنند و در نشست های کشوری خانه های مطبوعات این نگاه و توجه  مشهود بوده است. نوریان تصریح کرد: امیدواریم در هیئت مدیره جدید خانه مطبوعات نیزمسیر طی شده در دو سال گذشته دنبال شود و این خانه بتواند جایگاه خود را حفظ و اثرگذاری خود را افزایش دهد.

در ادامه جلسه گزارش عملکرد و گزارش مالی ارائه شده و توسط مدیر خانه مطبوعات به تایید و تصویب مجمع عمومی رسید.

تبریک بسیج رسانه استان

شایان ذکر است پس از برگزاری انتخابات هیئت مدیره خانه مطبوعات استان، «عباس محمدیان» رئیس بسیج رسانه خراسان رضوی نیز در پیام تبریکی به مناسبت برگزاری پرشور انتخابات خانه مطبوعات استان خواستار رصد و دیده بانی صنفی رسانه ها و پیگیری مطالبات اهل قلم توسط خانه مطبوعات و نیز تلاش در راستای پاسداشت حرمت قلم و کرامت اصحاب رسانه به‌عنوان مهمترین رسالت این مجموعه شد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن